Organizator: Grupa MTP

Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka

Podziel się

Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka jest największym w Polsce zlotem miłośników i kolekcjonerów starego sprzętu rolniczego.

Po raz pierwszy zorganizowany został w 2002 roku w wielkopolskiej miejscowości Wilkowice w gminie Lipno (powiat leszczyński). Zaprezentowano zaledwie 20 ciągników i maszyn rolniczych, ale potencjał rozwojowy imprezy odczuwało się już wówczas. W ciągu dekady wydarzenie dynamicznie ewoluowało, aż w 2016 roku, podczas piętnastej edycji festiwalu wzięło udział ok. 140 wystawców, którzy zaprezentowali blisko 200 starych ciągników i maszyn rolniczych, a wystawę obejrzało ok. 26 tysięcy zwiedzających.

Festiwal to nie tylko wystawa ale także pokazy i konkurencje. Zbiór zboża, omłoty, orka, „Traktor Pulling”, „Odpalanie bombaja”, „Odpalanie korbą” - to atrakcje, które pokazują dawną pracę na wsi i jednocześnie sprawiają, że impreza jest atrakcyjna dla szerokiego grona zwiedzających.

Inicjatorem organizacji festiwalu był Jerzy Samelczak – kolekcjoner i mieszkaniec miejscowości Targowisko w gminie Lipno. Pan Jerzy w latach sześćdziesiątych wykonywał zawód mechanika i na co dzień pracował głównie przy naprawie ciągników rolniczych Ursus C45 potocznie zwanymi,"bombajami”. Zdobyta wtedy wiedza i doświadczenie sprawiły, że dla wielu był autorytetem w tej dziedzinie.

Początki kolekcjonerskiej pasji nie były łatwe. Pan Jerzy musiał zmierzyć się nie tylko z realiami rynkowymi, ale również przeróżnego typu opiniami, które nie ułatwiały mu drogi do obranego celu. Jego determinacja, konsekwencja w działaniu i pasja sprawiły, że wiele egzemplarzy kultowych ciągników Ursus 45 odzyskało dawną sprawność.

Jerzy Samelczak zawsze służył radą i pomocą, a wśród kolekcjonerów miał wielu przyjaciół. Konsekwencja w działaniach, rzetelność w wykonywanym zawodzie i serdeczna osobowość Pana Jerzego sprawiły, że w 2002 roku namówił kilkoro swoich przyjaciół do udziału w pierwszym w Polsce zlocie starych ciągników w Wilkowicach. Sukces przedsięwzięcia przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Niestety jesienią 2002 roku Jerzy Samelczak nagle zmarł. Niespełna pół roku po śmierci pomysłodawcy i organizatora pierwszego festiwalu, wiosną 2003 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbyło się spotkanie kolekcjonerów, miłośników i przedstawicieli samorządu lokalnego, na którym zostało utworzone stowarzyszenie o nazwie Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych ,,Traktor i Maszyna”. Stowarzyszenie postanowiło kontynuować inicjatywę, którą rok wcześniej podjął i zrealizował Jerzy Samelczak. Prezesem Klubu został syn pomysłodawcy festiwalu - Rafał Samelczak, a funkcję wice prezesa objął ówczesny wójt gminy Lipno – Janusz Chodorowski. Na tym samym spotkaniu postanowiono, że festiwal w Wilkowicach będzie nosił imię jego twórcy - Jerzego Samelczaka.

Festiwal ma ogromny wpływ na popularyzację wiedzy na temat zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych. Rozwijająca się od kilku lat moda na zbieranie, restaurowanie i kolekcjonowanie zabytkowych maszyn rolniczych, to z całą pewnością zasługa wilkowickiego festiwalu.